Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolas 8. – 9.klašu dalība starptautiskā projektā ar sadraudzības skolas skolēniem Igaunijā (Pärnu Rääma Põhikool)(no 29.04. – 30.04.)

07.05.2025.
Piedzīvojums, kas satuvināja.
BMMP 8.-9.kl. 53 skolēni un viena skolas absolvente, kā arī 4 pedagoģes – 8.a klases audzinātāja Liene Balcere, 8.b klases audzinātāja un skolas direktore Ilze Briņķe, 9.a klases audzinātāja Anete Vanaga un 9. klases audzinātāja Inonanta Millere devās uz sadraudzības skolu Pērnavā, lai stiprinātu draudzības saites un ieskandētu skolu jubilejas gadus.
Projekta iniciatore, vadītāja un koordinatore ir BMMP latviešu valodas un literatūras skolotāja Ieva Križevica, kas ar savu entuziasmu aizrāva skolēnus ar latviešu deju mācīšanos. Dejas skolēni iemācīja arī igauņu skolēniem. Tas bija jautri un aizraujoši.
Kad agrā rītā pulcējāmies autobusā, sejās bija viegls nogurums, bet acīs – gaidas. Mūsu galamērķis bija Igaunija, un priekšā mūs gaidīja piedzīvojumu pilnas dienas, kurās netrūka ne draudzības, ne jaunu atklājumu.
Pirmais pieturas punkts – Pērnavas sadraudzības skola Igaunijā (Pärnu Rääma Põhikool https://www.facebook.com/raama.ee), kura šajā gadā atzīmēs 150.jubileju. (Berģu Mūzikas un mākslas pamatskola šogad atzīmēs 155.jubileju). Sirsnīgā uzņemšana, iepazīšanās un kopīgās pusdienas, par kurām parūpējās igauņu draugi, lika justies kā ciemos pie sen neredzētiem radiem. Sajūta bija īpaša – it kā robežas starp valstīm pēkšņi kļūtu mazāk svarīgas nekā cilvēki, kas tur dzīvo. Abas skolas bija sagatavojušas dejas. Vedām dejas no Latvijas un mācījāmies jaunas dejas Igaunijā. Ļoti sirsnīga izvērtās Agitas Keerd-direktora vietnieces no Pērnavas skolas un BMMP direktores I. Briņķes savstarpējā apsveikšana. Mūsu skola dāvināja stādāmu rozi un kliņģeri katram jubilejas ciparam. Tas bija vēl jo aizkustinošāk, jo mūsu skolas direktore un Pērnavas skolas direktora vietniece ir Latvijā mācījušās vienā skolā.
9.b klases skolnieces Reičela Kļaviņa un Tīna Liepa rādīja prezentāciju angļu valodā un stāstīja par Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolu angliski. Igauņu skolēni un skolas vadība atzinīgi novērtēja skolnieču prezentāciju. Paldies meitenēm un skolotājām – I. Millerei, S. Nerlo, S. Hoksai par ieguldīto darbu! Skolēniem bija iespēja vērot arī atklātās stundas un tajās piedalīties.
Pēc sirsnīgās vizītes skolā devāmies uz Pērnavas vecpilsētu, kur mūsu soļi veda uz Pērnavas vēstures muzeju (Pärnu Muuseum). Šis muzejs izrādījās kā laika kapsula – no arheoloģiskajiem atradumiem līdz stāstiem par Pērnavas kā kūrortpilsētas attīstību. Katrs priekšmets, fotogrāfija un eksponāts runāja – ne skaļi, bet sajūtami. Bija iespēja aplūkot senās iedzīvotāju dzīvesvietas, sadzīves priekšmetus un pat kādreizējās pilsētas nocietinājumu fragmentus. Atmosfēra bija mierīga un saistoša – tāda, kas liek aizdomāties, cik daudz stāstu slēpjas pilsētas sienās.
Tālāk – Sarkanais tornis (Punane torn). Iespaidīgā viduslaiku celtnes arhitektūra lika pacelt acis un ieelpot to senatnes dvesmu, kas tur valdīja. Kādreiz šis tornis bija daļa no pilsētas aizsargmūra, vēlāk – cietums, pat ugunsdzēsēju tornis, bet tagad – viena no pilsētas ikonām. Tornī radās sajūta, ka stāvi starp laikiem – starp pagātni un tagadni.
Šie divi apskates objekti piešķīra mūsu ceļojumam dziļumu un ļāva ne tikai redzēt skaistas vietas, bet arī saprast pilsētas vēsturi un to, kā tā veidojusies cauri gadsimtiem.
Pērnavas vecpilsēta mūs sagaidīja ar krāsainām ieliņām, omulīgām kafejnīcām un jūras gaisu. Vakars noslēdzās viesnīcā, kur pēc ierašanās daudzi izmantoja iespēju doties uz baseinu un pirtīm.
Nākamajā dienā mūs sagaidīja gardas brokastis viesnīcā.
Tad dienas turpinājumā apmeklējām Vehmas sveču fabriku, kur radījām paši savas sveces, ļāvāmies radošumam. Tas bija gan jautri, gan neparasti.
Pasākuma noslēgumā bija iespēja iegādāties sveces veikaliņā.
Noslēgumā – Vīlande. Mazā pilsētiņa pārsteidza ar savu sirsnību – tur vēlējāmies vēlēšanos un klusībā cerējām, ka šādi ceļojumi vēl atkārtosies.
Pēc vairāk nekā 800 kilometriem, neskaitāmiem smiekliem, bilžu desmitiem un jaunām atmiņām – mēs atgriezāmies Upesciemā. Noguruši, bet laimīgi. Jo ekskursija bija ne tikai par vietām, kurās bijām, bet arī par cilvēkiem, ar kuriem to piedzīvojām.
Paldies skolotājai Ievai Križevicai par projekta vadīšanu, skolotājām – Anetei Vanagai par muzikālo atbalstu un skolotājai Lienei Balcerei par foto un video iemūžināšanu, skolotājai Inonantai Millerei par prezentācijas gatavošanu, klases audzinātājai un skolas direktorei Ilzei Briņķei par sarūpētajām dāvanām igauņu skolai jubilejā. Paldies skolēniem, kas godam pārstāvēja savu skolu un vecākiem, kas atbalstīja savus bērnus. Īpašu paldies gribas teikt arī Impro gidei – Alisei Arājai par kopā būšanu un atbalstu mums divu dienu garumā.
Šis brauciens bija daudz vairāk nekā vienkārša ekskursija – tas bija laiks, kad mācījāmies, smējāmies, piedzīvojām un satuvinājāmies. Mēs devāmies prom ar ko vairāk nekā fotogrāfijām – ar sajūtām, atmiņām un iedvesmu. Un sirdī katram no mums dzima klusa cerība – ka šis nebūs pēdējais kopīgais piedzīvojums.
Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolas angļu valodas skolotāja Inonanta Millere